1393/11/30 پنجشنبه معاون نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور : طرح «مادران قصه‌گو» اجرا می‌شود معاون امور مجلس، استان‌ها و مشارکت‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: طرح «مادران قصه‌گو» در آینده نزدیک به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور ابلاغ می‌شود
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمان، حجت‌الاسلام سیدمحمدرضا واحدی در جمع خبرنگاران با اشاره به تهیه برنامه‌های تشویقی برای خانواده‌ها اظهار داشت: این بسته‌های تشویقی راهکارهای ترویج مطالعه را در خانواده‌ها شامل می‌شوند.
وی افزود: معاونت توسعه نهاد کتابخانه‌های عمومی طرحی را با عنوان «مادران قصه‌گو» تهیه کرده که به زودی اجرایی و به همه کتابخانه‌ها ابلاغ می‌شود.
واحدی تصریح کرد: ما به دنبال این هستیم که بچه‌ها را از کودکی با حضور در کتابخانه و مطالعه آشنا کنیم و در این طرح مادران را به نوعی کتابدار کودک کنیم.
وی در مورد فعالیت‌های مشارکتی نهاد و جلب خیران کتابخانه‌ساز عنوان کرد: اداره کل مشارکت‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی، کارشناسانی را در سطح استان‌ها دارد که موظف هستند تا خیران را شناسایی و با آنها برای امر کتاب و کتابخانه مذاکره کنند.
فرهنگ کتابخانه‌سازی باید گسترش یابد
معاون امور مجلس، استان‌ها و مشارکت‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: کارشناسان مشارکت‌های نهاد کتابخانه‌ها، محاسن این کار خیر را از لحاظ فرهنگی، اجتماعی و ... برای خیران تشریح می‌کنند.
وی بیان داشت: خیران کتابخانه تنها شامل افرادی که احداث یک باب کتابخانه را تقبل می‌کنند، نیست، بلکه از اهدای یک کتاب، صندلی، قفسه کتابخانه و .... را در برمی‌گیرد.
واحدی ادامه داد: به طور روزانه از استان‌های مختلف کشور تماس‌های خیران را داریم که فعالیت‌های کتابخانه‌ای را دنبال می‌کنند.
وی گفت: کتابخانه‌سازی باید مانند فرهنگ خیران مدرسه‌ساز گسترش یابد تا تعداد کتابخانه‌های خیر‌ساز ما در شأن امت فهیم و فرهنگ دوست ایران باشد.  
 
طرح ایستگاه‌های مطالعه در حال بررسی مجدد است
معاون نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در مورد طرح ایستگاه‌های مطالعه اذعان داشت: این طرح به دلیل مشکلاتی از جمله هزینه‌های سنگین، پرواز کتاب و ... در حال بررسی مجدد است و اگر بخواهد ادامه یابد‌ در ابتدا باید پیش‌بینی هزینه‌های آن را در اعتبارات و بودجه سالانه نهاد داشته باشیم.
واحدی اظهار داشت: طرح ایستگاه‌های مطالعه تعطیل‌ نشده و در حال بازبینی به لحاظ شکل، کیفیت، اهداف و نتایج آن هستیم و احتمال دارد که نگاه دیگری به آن داشته باشیم.  
کتابخانه‌های عمومی کرمان در رده‌های اول کشور قرار دارد
وی فعالیت‌های کتابخانه‌های عمومی استان کرمان را در رده‌های اول کشور عنوان کرد و افزود: اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان کرمان به لحاظ شاخص‌هایی از جمله کتابخانه، تعداد کتاب، تعداد اعضا، زیربنای کتابخانه جزو چهار و پنج استان اول کشور است.  
واحدی بیان داشت: با توجه به سند چشم‌اندازی که ما برای مطالعه و نهاد کتابخانه‌ها در نظر داریم، استان کرمان باید تلاش بیشتری داشته باشد تا به رتبه‌های بالا برسد.
معاون نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور تصریح کرد: کتابخانه‌های عمومی استان کرمان از انگیزه و نشاط خوبی برخوردار است و تمام تلاش خود را به کار برده‌اند، اما باید از سوی استانداری، انجمن‌ها و شهرداری‌ها نیز کمک شوند.
وی اظهار داشت: اداره کل کتابخانه‌ها نباید برای اضافه‌کاری نیروهای خود دچار مشکل باشد، توسعه فرهنگ مطالعه عزم همگانی دستگاه‌های اجرایی را می‌طلبد.
 
بيشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 378
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما